Ile może wystawać ładunek i jak prawidłowo go oznaczyć?

Posted By: Lamiro In: Poradnik On: Comment: 0 Hit: 264

Przewóz towarów nie zawsze jest prosty. Czasami mimo dość obszernej powierzchni ładunkowej w samochodzie dostawczym lub osobowym, ładunek może się w niej całkowicie nie zmieścić. Warto zatem dowiedzieć się, ile może wystawać ładunek i jak powinno wyglądać prawidłowe oznakowanie ładunku. Co na ten temat mówią przepisy?

Ile może wystawać ładunek?

Transport ładunków ponadgabarytowych może okazać się problematyczny nie tylko z punktu widzenia logistyki, ale też z uwagi na obowiązujące w Polsce przepisy. Według nich należy dokładnie oznaczyć przewożony towar w taki sposób, by jego transport był bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dopuszczalną długość, jaką mogą mieć ładunki ponadgabarytowe, jak i samo oznaczenie ładunku wystające z tyłu lub przodu pojazdu określa artykuł 61. Ustawy o ruchu drogowym.

W przypadku ładunków wystających z tylnej części pojazdu ładunek należy oznaczyć zawsze wtedy, gdy przedmiot przekracza linię tylnej części pojazdu na więcej niż 50 cm, przy czym nie może wystawać poza 2 metry. Jeśli masz do czynienia z przyczepą, mogą obowiązywać Cię nie inne przepisy (dopuszczalna odległość jest bowiem mierzona od osi przyczepy), a i sam rodzaj ładunku ma również wpływ na dopuszczalne normy (np. dla przewozu drewna są inne regulacje).

Z kolei przewożenie ładunku wystającego z przodu nie jest zgodne z przepisami, gdy ładunek wystaje na więcej niż 50 cm w odniesieniu do przedniej płaszczyzny pojazdu. Ważna jest również odległość przewożonych towarów od kierownicy – nie powinny być umieszczone dalej niż na odległość 1,5 metra od stanowiska kierowcy.

Oznakowanie ładunku – przepisy

Do oznakowania ładunku używa się zazwyczaj chorągiewek – pomarańczowej i czerwonej (tylko w przypadku aut osobowych i przyczep do samochodów osobowych), białych i czerwonych pasów, a także świateł. Wszystkie szczegóły dotyczące aktualnie obowiązujących przepisów określających prawidłowe znaczenie ładunków ponadgabarytowych znajdziesz w Kodeksie drogowym (Prawo o ruchu drogowym, Dział II Ruch drogowy, Rozdział 5 Porządek i bezpieczeństwo na drogach, Art. 61). Niżej wyjaśnimy, jak powinno wyglądać przepisowe oznakowanie.

Oznakowanie ładunku z tyłu, przodu i boków pojazdu

Jak oznaczyć wystający ładunek? Odpowiedź na to pytanie również znajdziesz w Ustawie. Oznaczenie wystającego ładunku w przedniej części pojazdu powinno wyglądać w następujący sposób:

  • Koniec ładunku oznacza się pomarańczową chorągiewką, której powierzchnia minimalna musi wynosić 50 cm2.
  • Dwa czerwone i dwa białe pasy w bocznej stronie pojazdu (na tarczy, bokach pojazdu lub bezpośrednio na ładunku).

Jeśli przewozisz ładunek wystający z tyłu pojazdu oznacza się go natomiast w następujący sposób:

  • Koniec ładunku oznacza się pomarańczową chorągiewką, której powierzchnia minimalna musi wynosić 50 cm2. Metoda sprawdza się zwykle w przypadku przewożenia no, długich beli drewna zamiast dwukolorowych pasów.
  • Dwa czerwone i dwa białe pasy w bocznej stronie pojazdu (na tarczy, bokach pojazdu lub bezpośrednio na ładunku).

W przypadku gęstej mgły lub warunków zmniejszających widoczność na drodze należy również pamiętać o skierowaniu czerwonego światła na wystającą z tyłu część ładunku, a także o umieszczeniu czerwonego odblasku. Pamiętaj, że jeszcze inaczej wygląda oznakowanie ładunku w sytuacji, w której transport realizowany jest przez samochód osobowy. W takiej sytuacji stosuje się czerwoną chorągiewkę, podobnie jest zresztą w przypadku przyczepy transportowej w samochodzie osobowym. Oznaczenie ładunku wystającego z tyłu pojazdu ma zapobiec ewentualnej kolizji z udziałem innych członków ruchu drogowego. Nie możesz o nim zapomnieć!

Ile może wystawać ładunek wystający z boku pojazdu i jak go oznaczyć? Ładunki ponadgabarytowe wystające z bocznej części nie mogą wystawać na odległość dłuższą niż 23 centymetry z każdej strony.

  • Do oznaczenia bocznego niezbędna będzie pomarańczowa chorągiewka o wielkości 50 cm2 umieszczona na końcu wystającej części towaru.
  • Jeśli warunki na drodze utrudniają widoczność, należy zadbać również o dodatkowe białe światło z przodu pojazdu i czerwone w tylnej jego części.

Nie ma znaczenia, czy interesuje Cię aktualnie oznaczenie ładunku wystające z tyłu pojazdu, z przodu, czy z boku – odpowiedzialny kierowca jest w każdym wypadku przygotowany na konieczność bezpiecznego transportu, Nasz sklep z częściami do samochodów ciężarowych, poza akcesoriami mocującymi, oferuje również części do samochodów ciężarowych Volvo, trwałe i kompatybilne części do samochodów ciężarowych DAF, a także poszukiwane części do samochodów ciężarowych Iveco w atrakcyjnych cenach. Pamiętaj, że zakup części zamiennych do samochodów ciężarowych nie musi zawsze wiązać się z problemami z dostępnością i wysokimi cenami – sprawdź naszą ofertę!

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December