Jakie części w ciężarówkach szybko się zużywają?

Posted By: Lamiro In: Poradnik On: Comment: 0 Hit: 243

Samochody ciężarowe to niezastąpione pojazdy, których używa praktycznie każda większa firma. Nie dziwi więc, że często można natknąć się na pytanie: Jakie części w ciężarówkach szybko się zużywają? Zapytanie to jest jak najbardziej zasadne, gdyż drobnych, jak i większych awarii, niezależnie od modelu pojazdu, nie da się uniknąć. Regularne przeglądy to zatem obowiązek, którego nie należy bagatelizować. Zapoznaj się z poniższą treścią i sprawdź, jakim podzespołom w szczególności trzeba poświęcić trochę więcej uwagi. 

Na jakie części warto zwrócić uwagę w samochodach ciężarowych? 

Mimo tego, że w obecnych czasach producenci pojazdów o dużych gabarytach, znacznie podnieśli standardy, to nie jest trudno zgadnąć, jakie części w ciężarówce szybko się psują. Należą do nich między innymi:

Opony

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jakie części w ciężarówkach szybko się zużywają, trzeba w pierwszej kolejności zacząć od opon. Jako że pojazdy ciężarowe są intensywnie eksploatowane, przebywają dziennie duże dystanse z obciążeniem, a do tego zmagają się z różnym stanem dróg, nie jest zaskoczeniem, że ich stan opon należy regularnie kontrolować. Trzeba zwracać uwagę na głębokość ich bieżników oraz to, czy nie uległy one uszkodzeniu w postaci pęknięcia, czy też przebicia. Wymiana opony na trasie wiąże się ze sporymi opóźnieniami i kosztami, dlatego też warto zawczasu zauważyć ewentualny defekt. 

Zawieszenie 

Jakie części w ciężarówce szybko się psują? Z pewnością poszczególne podzespoły zawieszenia, a także układu kierowniczego, do których zalicza się drążek poprzeczny, przeguby kulowe, czy też gumowe tuleje. W wyniku awarii poszczególnych części może również dojść do wycieku oleju z zawieszenia. 

Układ elektryczny

Nowoczesne, nowe modele ciężarówek są już praktycznie w pełni zautomatyzowane - dodatkowe udogodnienia wiążą się jednak z większym ryzykiem wystąpienia usterki, co przekłada się na ogólny stan pojazdu. Nie warto zatem bagatelizować drobnych defektów, które mogą zapoczątkować pasmo awarii. 

Sprzęgło, klocki i tarcze hamulcowe

Są to kolejne elementy, które z czasem należy wymieniać. Na ich stan wpływa wiele czynników, a w tym sól sypana zimą na drogi, jarzma, które uległy korozji, gwałtowne hamowanie i wiele innych. Ich uszkodzenie to zatem kwestia czasu i nie należy tego bagatelizować. Uszkodzone podzespoły wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale i na bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i uczestników ruchu. Przykładem mogą być tutaj klocki - jeżeli będą one za mocno przylegać do tarczy i nie odpuszczać, wtedy mogą doprowadzić do przegrzania hamulców, a nawet łożysk kół. 

Terminowa wymiana części w samochodach ciężarowych - dlaczego jest tak istotna?

Skoro już wiadomo, jakie części w ciężarówkach szybko się zużywają, trzeba zacząć zwracać na nie większą uwagę. Ich terminowa wymiana znacząco wpłynie na bezpieczeństwo jazdy, o czym uświadamiają specjaliści w każdym warsztacie. Należy również pamiętać, że w porę wykryta i naprawiona usterka pozwoli uniknąć dużo większych awarii, co znacząco przekłada się na koszty naprawy.   

Lepiej wybrać części zamienne, czy też oryginalne do samochodu ciężarowego?

Tutaj należy jasno podkreślić, że części do samochodów ciężarowych nie są tanim zakupem. Dlatego też dużo kierowców decyduje się na nieco tańsze zamienniki. Aby mieć pewność, że nabyło się wysokiej jakości komponenty, które wytrzymałością są porównywalne z oryginałami, należy postawić na sprawdzonych i renomowanych producentów. Wiedząc, jakie części w ciężarówce szybko się psują, zawczasu można rozpocząć poszukiwania odpowiednich podzespołów. 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą rozbudowaną ofertą. Lamiro to sklep z częściami do samochodów ciężarowych, który stawia na niezawodne, wysokiej jakości komponenty, przy jednocześnie zachowaniu atrakcyjnej ceny. 

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December