Kiedy należy wymienić sprzęgło w ciężarówce i jak uniknąć jego zużycia?

Posted By: Lamiro In: Poradnik On: Comment: 0 Hit: 645

Uszkodzony docisk sprzęgła i objawy, jakie przy nim występują, powinny być alarmujące dla każdego kierowcy. Wadliwe sprzęgło nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale i znacznie obniża bezpieczeństwo zarówno podczas pokonywania większych, jak i mniejszych dystansów. Mimo tego, że wymiana tego podzespołu wiąże się z dużymi kosztami, nie należy jej odwlekać. Poniżej opowiemy o tym, jak rozpoznać zużyte sprzęgło i tym samym wskażemy, w jakim momencie kierowca powinien planować już wizytę u mechanika. 

Awaria sprzęgła – objawy

Objawy, jakie daje awaria sprzęgła, dla doświadczonych kierowców są szybko zauważalne. Cały proces eksploatacji tej części można uznać za długotrwały oraz z czasem coraz bardziej wpływający na pojazd i to, jak się go prowadzi. Z pewnością za alarmujący sygnał uznać należy:

  • brak płynności ruchu - mowa tu o niepłynnym starcie oraz charakterystycznym “szarpaniu” podczas jazdy, 
  • niską sprawność samochodu, który nie może gwałtownie ruszyć z miejsca lub też sprawia problemy w trakcie załączania biegów (zwłaszcza pierwszego oraz wstecznego),
  • moment, kiedy samochód nie przyspiesza, pomimo coraz wyższych obrotów silnika,
  • gaśnięcie silnika i problemy z jego szybkim odpaleniem.

Jak widać zepsute sprzęgło wiąże się z wieloma niedogodnościami. Aby sprawdzić jego stan techniczny trzeba zdemontować skrzynię biegów, co jest niezwykle czasochłonne, a także kosztowne. Dlatego też kierowcy, przed podjęciem decyzji o wymianie, najpierw zwracają uwagę na objawy zepsutego sprzęgła. Czas pełnego wyeksploatowania tej części jest zależny od ilości pokonanych kilometrów, płynności jazdy, a nawet samej jakości komponentu. 

Spalenie sprzęgła 

Nie da się ukryć, że spalenie sprzęgła to awaria, którą szybko można wykryć, gdyż wiąże się ona z bardzo nieprzyjemnym zapachem - nie da się go zbagatelizować. Usterka ta spowodowana jest zbyt częstym lub też gwałtownym używaniem tego podzespołu. Dzieje się tak, gdy kierowca nagminnie jeździ na półsprzęgle. W taki sposób doprowadza się do przegrzania okładzin tarczowych.

Jak uchronić się przed zużyciem sprzęgła?

Kiedy wymienić sprzęgło? Najlepiej jest to zrobić w momencie, kiedy wymienione powyżej objawy zaczną coraz bardziej wpływać na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Czy są jednak sposoby na to, aby sprzęgło w danym pojeździe wolniej się zużywało? Jak najbardziej! Wszystko zależy od umiejętności kierowcy oraz sposobu jego jazdy. Zatem jak dbać o sprzęgło? Trzeba pamiętać, aby:

  • dociskać pedał sprzęgła do końca w momencie, kiedy zmienia się biegi, 
  • podczas jazdy nie trzymać cały czas nogi na sprzęgle. 

Podpowiedzieliśmy jak rozpoznać zużyte sprzęgło. Podkreślamy również, że nie wolno bagatelizować tego zagadnienia i w momencie przeglądu z pewnością należy o tym poinformować mechanika. 

Uszkodzony docisk sprzęgła i objawy, jakie z niego wynikają, to znak, że trzeba powoli zastanawiać się nad zakupem oraz wymianą tego komponentu. Jako sklep z częściami do samochodów ciężarowych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą - gwarantujemy komponenty najwyższej jakości, przy zachowaniu konkurencyjnej oraz przystępnej ceny. 
 

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December