Techniki mocowania ładunku na ciężarówce - Jak zabezpieczyć ładunek?

Posted By: Lamiro In: Poradnik On: Comment: 0 Hit: 550

Podczas transportu zabezpieczenie ładunku pasami to podstawa. Odpowiednio unieruchomiony załadunek nie powinien się przemieszczać w trakcie jazdy, a zwłaszcza w sytuacjach, kiedy można mówić o dużych obciążeniach (awaryjne hamowanie, ostre zakręty, podjazd lub zjazd ze zbocza). Techniki mocowania transportu są różne, jednak wszystkie regulują normy europejskie PN-EN 12195-2.

O czym więc trzeba pamiętać, wyruszając w trasę?

Zasady mocowania ładunku w transporcie

Metody mocowania ładunków są różne i dopasowywane w zależności od przewożonego towaru (jego kształtu oraz masy). Tutaj należy zaznaczyć, że nawet ciężkie skrzynie lub materiały budowalne - w trosce o uczestników ruchu, a także zabezpieczenie przed uszkodzeniem - wymagają odpowiedniego zamocowania.

Zasady mocowania ładunku da się rozróżnić na dwie podstawowe kategorie:

  • siłową, gdzie należy uwzględnić siłę tarcia przewożonego towaru,
  • kształtną - tutaj kluczowe jest właściwe ustalenie pozycji transportowanego załadunku.

Metody mocowania ładunków

Jak zabezpieczyć ładunek na naczepie? Można zdecydować się na aż 4 sposoby mocowania ładunku w transporcie, które nieraz się uzupełniają. Mowa tu o:

  • tak zwanym mocowaniu blokowym - ten sposób mocowania ładunku pozwala wykorzystać elementy konstrukcji naczepy (ściany boczne oraz przednie), czy też brzegi skrzyni, w których znajduje się towar. W tym przypadku należy zawsze się upewnić, że między ładunkiem a elementami konstrukcji nie występują wolne przestrzenie (w razie konieczności należy je wypełnić elementami dmuchanymi, a nawet paletami),
  • zabezpieczaniu ładunku pasami, czyli o technice mocowania dociskiem - ta metoda jest bardzo popularna i często stosowana. Chodzi w niej o to, aby możliwie jak najbardziej docisnąć ładunek do podłogi skrzyni oraz pojazdu, zwiększając tym samym siłę tarcia nawet do 40 %! Ta metoda mocowania ładunku wymaga zastosowania pasów dociskowych,
  • mocowaniu ryglowym - aby ta metoda mocowania ładunku mogła być zastosowana, w pojeździe muszą znajdować się specjalne rygle, z którymi kontener (przy pomocy wsuwanych bolców) zostanie połączony,
  • sposobie mocowania ładunku za pomocą odciągów - w przeciwieństwie do mocowania z użyciem docisku, odciągi stabilizują ładunek i nie pozwalają się mu przemieszczać (bez dociskania do podłoża).

Jak zabezpieczyć ładunek pasami?

Opowiedzieliśmy już o tym, jak zabezpieczyć ładunek na busie, na naczepie, czy też na ciężarówce. Jak natomiast dokładnie wygląda zabezpieczenie ładunku pasami? Przede wszystkim pasy zabezpieczające powinny być w dobrym stanie, a także być na tyle wytrzymałe, by poradzić sobie z unieruchomieniem danego załadunku. To, ile pasów na ładunek powinno się przeznaczyć, wylicza się indywidualnie.

Jakie pasy mocujące oraz osprzęt najlepiej wybrać? Przede wszystkim wytrzymałe. Ich odporność na naprężenia da się ocenić, zapoznając z etykietą, która może być: niebieska (pas wykonany z poliestru), zielona (pas wykonany z poliamidu) lub brązowa (pas wykonany z polipropylenu). Oprócz oznaczeń kolorami zawsze trzeba osobno sprawdzać podane parametry.

Czym zabezpieczyć ładunek? Produkty do mocowania ładunków

Zabezpieczenie ładunku pasami o odpowiednich parametrach to podstawa. Oprócz nich warto także wyposażyć się w łańcuchy mocujące, a także liny mocujące, które dedykowane są do ciężkich transportów o masie do 10 ton. Z łatwością się je napina, używając w tym celu śrub rzymskich.

Sposoby mocowania ładunku w transporcie bywają różne. Aby zwiększyć skuteczność każdej z technik warto zatroszczyć się o takie akcesoria jak:

  • specjalne siatki i plandeki,
  • maty antypoślizgowe,
  • taśmy (zarówno stalowe, ale i plastikowe),
  • ochraniacze na krawędzie.

Jeżeli aktualnie szukasz części do samochodów ciężarowych, to koniecznie odwiedź nasz sklep Lamiro, w którym znajdziesz to, czego aktualnie potrzebujesz. Zapewniamy atrakcyjne ceny oraz szybką realizację zamówienia.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December