Jak oznaczyć wystający ładunek?

Opublikowany przez: lamiro24 In: On: Comment: 0 Hit: 198

Podczas przewożenia wielkogabarytowych towarów wiele osób pyta jak oznaczyć wystający ładunek. Bez wątpienia jest to bardzo ważna kwestia, która może być egzekwowana przez odpowiednie służby. Niewłaściwe oznakowanie wystającego ładunku może rodzić konsekwencje w postaci mandatu, gdyż regulują ją przepisy prawa. Zasady przewożenia gabarytów reguluje art. 61 ustawy „Prawo o ruchu drogowym” - tu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tego kiedy i jak zadbać o oznakowanie wystającego ładunku. W dzisiejszym wpisie odpowiemy jednak na kilka pytań, które najbardziej zastanawiają kierowców, których dotyczy temat tego wpisu. A zatem jak oznaczyć wystający ładunek? Czy zawsze trzeba o to zadbać? Zapraszamy do lektury.

Podczas przewożenia wielkogabarytowych towarów wiele osób pyta jak oznaczyć wystający ładunek. Bez wątpienia jest to bardzo ważna kwestia, która może być egzekwowana przez odpowiednie służby. Niewłaściwe oznakowanie wystającego ładunku może rodzić konsekwencje w postaci mandatu, gdyż regulują ją przepisy prawa. Zasady przewożenia gabarytów reguluje art. 61 ustawy „Prawo o ruchu drogowym” - tu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tego kiedy i jak zadbać o oznakowanie wystającego ładunku. W dzisiejszym wpisie odpowiemy jednak na kilka pytań, które najbardziej zastanawiają kierowców, których dotyczy temat tego wpisu. A zatem jak oznaczyć wystający ładunek? Czy zawsze trzeba o to zadbać? Zapraszamy do lektury.

Kiedy i jak oznaczyć wystający ładunek?

O oznakowanie ładunku wystającego z tyłu pojazdu musi zadbać nie tylko kierowca zawodowy. Ten obowiązek dotyczy każdego, kto przewozi rzeczy wystające poza obrys pojazdu. Kiedy powstaje ten obowiązek? Czy trzeba mieć specjalistyczne produkty, by zadbać o oznaczenie ładunku?

Kiedy trzeba zadbać o oznakowanie ładunku wystającego z tyłu, z przodu czy z boku pojazdu?

O oznaczenie ładunku wystającego z tyłu czy z boku pojazdu należy zadbać w kilku określonych sytuacjach. Uzależnione jest to od tego, z której strony powstaje niebezpieczeństwo:

 • o oznakowanie ładunku wystającego z przodu lub z boku pojazdu, jeśli wystaje poza obrys pojazdu trzeba zadbać zawsze,

 • o oznaczenie ładunku wystającego z tyłu pojazdu trzeba zadbać wtedy, gdy wystaje poza tylny obrys o ponad 0,5 m. Jeśli jednak kierujący uzna, że należy oznaczyć gabaryt wystający o mniej niż te 0,5 m, to oczywiście jest to wskazane. W szczególności, jeśli poprawi to bezpieczeństwo.

Pamiętaj jednak, że w zależności od specyfiki Twojego auta te zasady mogą się nieco różnić. O ile może wystawać ładunek?

 • z przodu - ładunek musi być umieszczony tak, by jednocześnie wystawał nie więcej niż 0,5 m poza przednią płaszczyznę środka transportu i nie więcej niż 1,5 m od fotela kierowcy,

 • z tyłu - ładunek nie może wystawać bardziej niż na 2 m od tylnej płaszczyzny pojazdu lub przyczepy (w przypadku kłonicowej tę odległość należy liczyć od osi przyczepy. Wyjątkiem jest przewóz drewna długiego - tutaj może wystawać nawet 5 m poza oś specjalistycznej przyczepy,

 • z boki - podobnie jak przy przodzie trzeba spełnić jednocześnie dwa warunki: nie może wystawać więcej niż 23 cm z żadnej strony pojazdu, a szerokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 2,55 m. Chyba że już szerokość samego auta wynosi 2,55 m, to wówczas na odległość wzrasta do 3 m.

A zatem jak oznakować wystający ładunek?

Jak oznakować wstający ładunek?

Podobnie jak w przypadku ograniczeń, tak i sposoby oznaczania są różne w zależności od tego, z której strony ładunek wystaje. Jaka chorągiewka jest potrzebna, by oznaczyć ładunek? Czy zawsze jest potrzebna? Poniżej odpowiadamy:

 • z przodu - chorągiewka barwy pomarańczowej (zaleca się ok. 50 × 50 cm, jednak nie znajduje to umocowania w przepisach) lub dwa pasy białe i dwa czerwone umieszczone z boku i z przodu pojazdu. 

 • z tyłu - o oznaczenie ładunku wystającego z tyłu pojazdu należy zadbać przez pasy biało czerwone na tarczy, bryle lub ładunku poprzez wymalowanie na samym jego końcu. Minimalna ilość to dwa pasy z każdego koloru, a łączna powierzchnia widziana z tyłu musi wynosić minimum 1000 cm 2. W przypadku przewozu ładunku przez auto osobowe można umieścić czerwoną chorągiewkę o wymiarach 50 × 50 cm.

 • z boku - potrzebna jest chorągiewka barwy pomarańczowej min.  50 × 50 cm umieszczoną na najbardziej wystającym elemencie.

W każdym wypadku, gdy na drodze panują słabe warunki trzeba umieścić dodatkowe światło na najbardziej wystającym elemencie.

Oznaczenie wystającego ładunku - o czym pamiętać?

Pamiętaj, że odpowiednie oznaczenie ładunku to Twój obowiązek. To nie tylko uchronienie się przed mandatem, lecz przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku kolizji niewłaściwe oznaczenie ładunku może być uznane za bezpośrednią jego przyczynę. Warto zatem o to zadbać, ponieważ nie wymaga to wielkich nakładów. Odpowiednie oznakowanie ładunku wystającego poza obrys auta z przodu czy z tyłu to Twoje czyste sumienie.

Lamiro24.pl to miejsce, w którym kupisz jakościowe części do samochodów ciężarowych. W naszej ofercie znajdziesz: 

 • części daf,

części man,

części iveco.

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze poprzez właściwe oznaczenie wystającego ładunku i jakościowe części w Twoich autach.

Komentarze

Skomentuj

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień